Sustainable SOLUTIONS HUB

Nakoľko sa náš CEE CSR Summit 2016 opäť konal v bratislavskej Starej Tržnici, sme toho názoru, že bez správneho trhoviska by to jednoducho nebolo ono. Preto i vy ste mohli navštíviť ekologické stánky vyše 20 firiem a začínajúcich start-upov, ktoré to so zodpovednými produktmi a nápadmi myslia naozaj vážne. Navyše účastníci, ktorí zahlasovali za najlepšie zodpovedné riešenia mohli vyhrať aj balíček Fair Trade dobrôt. Program bol doplnený aj o interaktívne a zábavné aktivity, pri ktorých ste si zodpovedné produkty mohli vyskúšať na vlastnej koži.

Trhovisko Sustainable SOLUTIONS HUB bolo pre verejnosť otvorené 17. mája 2016 v čase od 16:00 do 19:00.

Prezentujúci:

1. Asante, s.r.o. – Ecoterra - Ekodrogéria

V Ecoterra stánku vám ukázali nielen pestrú ponuku ich produktov, ale tiež ste sa mohli dozvedieť, ako môžete ušetriť peniaze za obaly, ktoré by ste bežne vyhadzovali.

2. BatSuite - Riešenia pre nevidiacich

S BatSuite ste sa mohli vžiť do kože netopiera a zistiť, ako táto aplikácia zjednodušuje život nevidiacim po celom svete. Technologická inovácia, inšpirovaná práve životom netopiera, dokáže prostredníctvom zvukových signálov a vibrácií pomôcť určiť nevidiacim vzdialenosť od predmetov, ku ktorým bol signál vyslaný.

3. BeeSafe Corporate: Zamestnanci v bezpečí

BeeSafe Corporate je bezpečnostná platforma pre zamestnancov, zameraná v prvom rade na automatické privolanie pomoci v prípade ohrozenia, a to aj v prípade, kedy si pracovník sám nie je schopný privolať pomoc. BeeSafe Corporate prináša možnosti rýchlej firemnej komunikácie s pracovníkmi v teréne a monitorovanie ich aktivít.

4. Cyklokuriér Švihaj Šuhaj - Obed na bicykli

Zajazdiť ste si mohli i na cargobicykli spolu s cyklokuriérom Švihaj Šuhaj. Zástupcovia profesionálnej donáškovej služby na dvoch kolesách vám účastníkom summitu ukázali, že jedlo možno doručovať do reštaurácií i vašich domovov ekologicky, vo vysokej kvalite i so skvelým zákazníckym servisom.

5. Embraco Slovakia, s.r.o.– Rodinný deň

Prečo je rodinný deň v spoločnosti Embraco tak obľúbený? V ich stánku ste mohli zistiť, ako sa firme podarilo v roku 2015 návštevnosť tohto špeciálneho dňa pre zamestnancov a ich rodiny zdvojnásobiť. Zástupcovia Embraco účastníkom s nadšením predstavili minuloročný program plný súťaží pre detí i ochutnávok exotických brazílskych jedál.

6. GreenCoop družstvo – Veselé paradajky

Zástupcovia spoločnosti GreenCoop družstvo a víťazi ocenenia Via Bona Slovakia 2015 v kategórii Zelená firma účastníkom ukázali, že slovenskú zeleninu možno pestovať poctivo, kvalitne a zároveň maximálne ekologicky.

7. Heineken Slovensko, a.s. – Pite zodpovedne

Aké dôsledky prináša nadmerné pitie alkoholu? Účastníci summitu si mohli vyskúšať, ako fungujú okuliare simulujúce stav pri 1,3‰ alkoholu v krvi a tiež zistiť, prečo je dôležité, najmä pre mladých ľudí, aby sa naučili piť s mierou. Zástupcovia spoločnosti Heineken predstavili vzdelávací program Rozumne, ktorý upozorňuje na túto problematiku a ktorý chce mladých ľudí poučiť zábavnou cestou, nie striktnými zákazmi.

8. ChemPlay – Chémia hrou

Chémia na základných a stredných školách už viac nebude nuda! Účastníci summitu si mohli vyskúšať hru ChemPlay, ktorá využíva prirodzenú hravosť detí a prostredníctvom interaktívnych úloh rozvíja ich kreativitu, vedomosti, kombinačné myslenie a súťaživosť.

9. IKEA Bratislava, s.r.o. - Udržateľná domácnosť

Zástupcovia spoločnosti IKEA účastníkom summitu ukázali množstvo výrobkov a riešení, ktoré im môžu pomôcť ušetriť peniaze a zároveň pristupovať zodpovedne k životnému prostrediu, a tým prispievať k pozitívnym zmenám na planéte. I vy ste mohli získať rady a tipy, ako šetriť vodou a energiami či neplytvať jedlom. Viac informácií nájdete v rámci kampane Udržateľný domov.

10. JRK Waste Management,s.r.o. – Menej odpadu

Elektrický kompostér či dážďovková farmu. Zástupcovia spoločnosti JRK Waste Management a víťazi ocenenia Via Bona Slovakia 2015 v kategórii Zelená firma účastníkom ukázali, ako môžu znižovať množstvo zmesových komunálnych odpadov prostredníctvom domáceho kompostovania.

11. Memonik - Hra pre (ne)vidiacich

Memonik, výnimočná hra plná originálnych pocitov a skúseností, nielen vyskúšala trpezlivosť účastníkov summitu, ale poukázala tiež na rovné príležitosti pre vidiacich i nevidiacich.

12. Orange Slovensko, a.s.: Vymeňte mobil za pomoc

Zástupcovia firmy účastníkom ukázali, kde je možné odovzdať na Slovensku staré mobily, a tiež ako môžu ako zákazníci prispieť na dobrú vec. Okrem iného sa účastníci konferencie vďaka Orangeu mohli zaradiť aj do hry o nový telefón.

13. Orange Slovensko, a.s. – Inovatívny Lab

Zúčastniť ste sa mohli i komentovanej prehliadky Orange Lab-u, inovačného priestoru v Starej tržnici, ktorý je vybavený najmodernejšími technológiami a ponúka tak študentom, mladým profesionálom i širokej verejnosti možnosť rozvíjať svoje digitálne zručnosti a inovatívne nápady.

14. Občianske združenie kRaj - Včelí (k)raj

Účastníci summitu si mohli vyskúšať i prácu včelára a zistiť viac o jedinečnej vzdelávacej včelárni, ktorá slúži školám, verejnosti aj záujemcom o včelárenie k zvyšovaniu environmentálneho povedomia o význame včiel pre krajinu. Združenie kRaj tak pomáha nielen odbúravať strach z včiel, ale tiež podporuje znevýhodnené skupiny ľudí, aby si finančne prilepšili tým, že sa naučia produkovať vlastný med.

15. Dobre&Dobré, s.r.o. - Zodpovedná kaviareň

Zodpovedná kávička a skvelý bratislavský rožtek poukázali na to, akú silu môže mať druhá šanca. Zástupcovia občianskeho združenia Vagus totiž účastníkom predstavili svoju kaviareň DOBRE&DOBRÉ, ktorá zamestnáva ľudí bez domova a pomáha im tak navrátiť sa späť do bežného života.

16. Octago, s.r.o. - Rozhýb sa

Na našom summite ste si mohli i zacvičiť a pripomenúť si, ako vám zdravý pohyb môže zlepšiť život. Zástupcovia spoločnosti Octago účastníkom ukázali nielen cvičenia s vlastnou váhou, ale tiež predstavili unikátne vonkajšie ihriská, ktoré hýbu životom v mestách či na školách.

17. Pfizer Luxembourg Sarl, o.z.- Krajina záchrancov

Zástupcovia spoločnosti Pfizer účastníkom predstavili svoj projekt Krajina záchrancov, ktorý umožňuje ľudom na Slovensku možnosť absolvovať nácvik prvej pomoci a tiež mobilnú aplikáciu Prvá pomoc, ktorá vám v prípade krízovej situácie dokáže efektívne navigovať.

18. Pivovary Topvar, a.s. - 9 mesiacov 0 promile

Ako je to s pitím alkoholu počas tehotenstva? Na summite ste sa mohli poradiť, ako hrať férovú hru so svojim bábätkom a neohroziť ho. Zástupcovia spoločnosti Pivovary Topvar predstavili svoju kampaň 9 mesiacov 0 promile, ktorá upozorňuje na riziká pitia alkoholu počas tehotenstva, najmä tie spojené s fatálnym alkoholovým syndrómom.

19. Slovenské elektrárne, a.s. - Pomoc ľuďom bez domova

Zástupcovia spoločnosti Slovenské elektrárne vám prostredníctvom VR ukázali, ako podporou organizácií Depaul Slovensko, OZ Vagus, OZ Proti Prúdu a Divadla bez domova pomáhajú prinášať funkčné riešenia pre ľudí bez domova a zabezpečujú tak ich sociálnu integráciu či zlepšenie sociálnych služieb v tejto oblasti.

20. Slovenská sporiteľňa, a.s. – Ako začať podnikať

Zoznámiť ste sa mohli aj s programom pre začínajúcich podnikateľov, ktorým Slovenská sporiteľňa podporuje podnikateľské nápady odborníkov, mladých, študentov, pracujúcich, nezamestnaných, ale aj ostatných, ktorí rozmýšľajú o vlastnom biznise. Zástupcova firmy ukázali, aké formy podpory existujú a tiež ako sa i vy môžete zapojiť do tohto zaujímavého programu.

21. Slovnaft,a.s. - Aj kvapka oleja sa ráta

Zástupcovia spoločnosti Slovnaft vám predstavili nielen svoj projekt Aj kvapka oleja sa ráta, ale tiež ukázali, na ktorých čerpacích staniciach môžete použitý olej odovzdať. Slovnaftu sa týmto projektom podarilo vyzbierať a zhodnotiť až 44 ton použitého kuchynského oleja.

22. Ten Senses, s.r.o. – Férová káva

Vďaka stánku Ten Senses ste sa o férovej a kvalitnej káve mohli porozprávať priamo s jej pražiarom. Pripravená bola nielen ukážka fair-trade kávových produktov, ale zoznámiť ste sa mohlu najmä so zodpovednými aktivitami firmy Ten Senses, ktorými sa snaží zlepšovať podmienky farmárov na kávových plantážach v rozvojových krajinách.

23. Vinárstvo Michal Bažalík - Ekologické víno

Na chutnom ekologickom vínku si pochutil asi každý účastník trhoviska. Michal Bažalík ukázal, že pestovanie a spracovanie hrozna môže prebiehať poctivo, ekologicky a bez aditív. Na našom trhovisku ste sa vďaka jeho vínu mohli preniesť v čase a priestore a vychutnať si tak čaro spustnutých svätojurských vinohradov.

24. Západoslovenská Energetika, a.s. – Energia efektívne

Viete zapojiť jednoduchý elektrické obvod? Nie? V stánku ZSE ste si mohli preveriť logiku a dôvtip interaktívnymi úlohami, ktoré poukázali na to, ako využívať energiu v domácnosti efektívne.