Zodpovednosti nie je nikdy dosť

Zodpovednosti nie je nikdy dosť

Roztrhlo sa s nimi vrece. Sú o zero waste životnom štýle, udržateľnej móde, zdravých hračkách, pomalom jedle aj o pomalšom živote. Toľko podujatí, ktoré sa tak či onak točia okolo zodpovednosti – k planéte, k okoliu, k sebe samému. Nikdy predtým som ich toľko v Bratislave nezaznamenala. A to je dobre.

Keď sme pred 16. rokmi začali v Nadácii Pontis organizovať konferenciu o zodpovednom podnikaní, CSR na Slovensku bolo len akýmsi „panským huncútstvom“ prineseným nadnárodnými korporáciami. Kolegovia vtedy trpezlivo vysvetľovali: Zodpovedné podnikanie je predovšetkým o vzťahu – vzťahu dlhodobom, rešpektujúcom a vzájomne prospešnom. A to úplne s každým, s kým pri podnikaní prichádzate do styku.

Dnes už toľko vysvetľovať netreba. Firmy a ich zákazníci vedia – a hlavne očakávajú – viac. Nestačí kvalitný produkt či služba, treba aj pridanú hodnotu pre spoločnosť. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý sme zrealizovali minulý rok s agentúrou Focus, až 92 % obyvateľov Slovenska si myslí, že firmy by mali mať popri tvorbe zisku aj ciele v oblasti zodpovedného podnikania.

A tak sme tu s naším CEE CSR Summit-om opäť. Opäť s aktuálnymi témami pre tých z vás, ktorí sa v CSR vodách pohybujete už dlhšie a chcete sa so svojou firmou posúvať ďalej. Sme tu však aj pre tých, ktorí so CSR len začínajú a možno trochu tápajú v tej spleti tém, ktoré sa pod zodpovednosťou skrývajú. O svoje skúsenosti sa s vami prídu podeliť ostrieľaní odborníci z domáceho aj zahraničného prostredia.

Sme tu pre tých, ktorí nechcú len pasívne počúvať, ale radi prispejú svojou skúsenosťou do debaty. Tých debát bude aj tento rok viac než desiatka – a každý si bude môcť vybrať diskusný stôl podľa svojej preferencie. Rôznorodosť tém je zaručená – od greenwashingu cez zamestnávanie marginalizovaných Rómov až po boj proti dezinformáciám.

No a nakoniec, sme tu aj pre tých, ktorí odborníkmi na CSR rozhodne nie sú. A to, či aj niekedy budú, záleží veľmi aj od nás – rodičov. Naše Zodpovedné trhovisko je tento rok určené deťom. Od tých úplne najmenších, ktorých potešia lokálne drevené hračky či dobre nastavený ergonomický nosič cez tie staršie, ktoré sa učia správne si umyť zúbky až po tie ešte trochu staršie, ktoré vám raz ukážu, ako programovať. Pre všetky zvedavé deti a ich rodičov otvoríme brány Starej Tržnice o tretej popoludní.

Biznis, ktorý prináša viac, je namáhavý. Ako napokon všetko v živote, čo má zmysel. Na zodpovednosti je krásne (a zároveň ťažké) to, že stále sa dá ísť ďalej. Tak teda poďte spolu s nami – pomaly, udržateľne, bezodpadovo, zodpovedne – ešte o kus dopredu. Vidíme sa 13. novembra v Starej Tržnici v Bratislave!

Ivana Vagaská,
senior programová manažérka v Nadácii Pontis