Trhovisko

Vyskúšať, vymeniť, ochutnať a, najmä, nakupovať zodpovedne. To všetko budete môcť 13. novembra na našom Zodpovednom trhovisku, kde určite nezabudnite vziať svoje deti. Stánky známych firiem aj malých start-upov sú totiž určené práve im. Pre najmenších máme pripravené zdravé dobroty, drevené hračky či ergonomické nosiče. Staršie deti si budú môcť užiť kurz separovania odpadu či správneho čistenia zúbkov. Sprevádzať Zodpovedným trhoviskom vás bude Kristína Tormová.

O 16:30 sa môžete tešiť na špeciálneho hosťa. Na naše trhovisko zavíta Dano Heriban so svojou kapelou. Už teraz sa nevie dočkať, aby vám naživo predstavil pesničky zo svojho nového albumu Čosi úsmevné, ktorý vyšiel v júni tohto roka a je plný dobrodružstiev a krásnych príbehov. Pesničky zložil Dano a okrem hudby je aj autorom viacerých textov. Na Zodpovednom trhovisku sa môžete tešiť na skladby Čosi úsmevné, Trafená, Rodičia, Kozikuzi a Slon Emil. 

Súčasťou Zodpovedného trhoviska bude aj populárny SWAP v spolupráci s NOSENE. Pozývame všetkých rodičov s deťmi – príďte dať druhú šancu peknému oblečeniu formou výmeny. Prineste si svoje pekné kúsky a odnesiete si kúsky niekoho iného. Od 15:00 do 19:00 si budete môcť vymeniť dámske, pánske a detské oblečenie do 12 rokov. Priestor na swapovanie nájdete na ľavej strane na poschodí Tržnice. Vstup je zadarmo s limitom 20 ks oblečenia na osobu. Čo zo SWAPu zostane, tomu Nosené vdýchne nový život, určí na recykláciu alebo venuje na pomoc týraným ženám.

Vyskúšať, vymeniť, ochutnať a, najmä, nakupovať zodpovedne. To všetko budete môcť na našom Zodpovednom trhovisku, kde určite nezabudnite vziať svoje deti. Stánky známych firiem aj malých start-upov sú totiž určené práve im. Pre najmenších máme pripravené zdravé dobroty, drevené hračky či ergonomické nosiče. Staršie deti si budú môcť užiť kurz separovania odpadu, programovania či správneho čistenia zúbkov. Sprevádzať Zodpovedným trhoviskom vás bude Kristína Tormová.

O 16:30 sa môžete tešiť na špeciálneho hosťa. Na naše trhovisko zavíta Dano Heriban so svojou kapelou. Už teraz sa nevie dočkať, aby vám naživo predstavil pesničky zo svojho nového albumu Čosi úsmevné, ktorý vyšiel v júni tohto roka a je plný dobrodružstiev a krásnych príbehov. Pesničky zložil Dano a okrem hudby je aj autorom viacerých textov. Na Zodpovednom trhovisku sa môžete tešiť na skladby Čosi úsmevné, Trafená, Rodičia, Kozikuzi a Slon Emil. 

Accenture - Vzdelávanie pre digitálny vek

Accenture na Trhovisku ukáže, ako sa naozaj hocikto (aj škôlkar alebo žiačik základnej školy) môže hravou formou naučiť princípy blokového programovania. S dobrovoľníkmi z radov svojich konzultantov firma dokázala túto inováciu priniesť už na vyše 10 % všetkých základných škôl na Slovensku. K tomu aj možnosť diskusie so zástupcami partnerskej organizácie IT v kurze, ktorá mladým ľuďom s netechnickým vzdelaním umožňuje prostredníctvom svojich vzdelávacích programov preškoliť sa na prácu v IT oblasti.

ANASOFT – Vzdelávanie skúsenosťou

Roboti zo stavebnice Lego? Nič nemožné. ANASOFT vám vo svojom stánku ukáže, že robotike sa môže venovať každý. Už od roku 2010 podporuje robotickú súťaž FIRST® LEGO® League na Slovensku, ktorá je určená deťom vo veku 9-16 rokov. Každoročne sa na nej zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete. Príďte spoznať slovenský víťazný tím a zahrajte sa s ich výtvormi – malými robotmi vytvorenými z Lega.

Baškina domáca továreň na dobroty – Džemy a sirupy

Príliš veľa voľného času na materskej dovolenke v spojení s velikánskou záhradou plnou ovocných stromov – tak vznikla Baškina domáca továreň na dobroty. Marhule, maliny, baza, levanduľa – to je len zlomok chutí, ktoré Baška ponúka. Džemy, sirupy, ba aj pestá domácej výroby. Začalo to levanduľovým sirupom, ktorý návštevám tak chutil, že si ho pýtali domov. Tak prečo nezavesiť ponuku na sociálne siete?

Billa - Vyšetrenie zraku pre najmenších

Zistite, ako sú na tom vaše ratolesti so zrakom. Spoločnosť Billa vo svojom stánku ponúkne možnosť skríningových meraní u detí vo veku od 3 do 6 rokov. Odborníci z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska budú vyšetrovať prostredníctvom špeciálneho prístroja zvaného autorefraktometer. Ten dokáže bezdotykovo a s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku u detí v tomto veku.

byHANA Design & Play - Kreatívne produkty pre deti

Keď sa z architektky a grafickej dizajnérky Lindy Urbanovej stala mama, založila značku byHANA Design & Play. Inšpiráciou jej bola samotná dcérka Hana. Postupne začala tvoriť pod heslom zero waste rôzne kreatívne produkty pre najmenších. Interaktívne pracovné zošity, originálne printy, dekorácie či eco-friendly voskové pastelky. Nájdete tu všetko, čo potrebujete na zodpovedné rozvíjanie vašich malých umelcov a umelkýň.

CILA – Rastúce detské oblečenie

Pohodlné oblečenie ako pre mamičky, tak aj pre deti. Od začiatku bola jednou z hlavných priorít udržateľnosť, preto prišli s nápadom rastúceho oblečenia. Tepláky sa dajú zúžiť v páse, traky na overaloch sú regulovateľné na veľkosť dieťaťa, zo šiat sa po čase stanú tuniky. Prirodzene, pri výrobe takýchto produktov vznikajú zbytky. Tie sa nevyhadzujú. Použijú sa ako materiál na čiapky, čelenky, ba dokonca aj na záplaty na kolená, brmbolce či textilné šperky.

dm drogerie markt – Veselé zúbky

Do stánku dm drogerie markt vás pozývajú veverice Bibi a Bibka. Poďte si s nimi pozrieť veselozúbkové rozprávky, ktoré pobavia i poučia všetky detičky. Prostredníctvom nich sa najmenší hravo naučia správnu techniku čistenia zúbkov, vďaka čomu si vytvoria návyky na celý život. No pri tom to nekončí. Všetky deti dostanú odmenu – veselozúbkový balíček, s ktorým im pôjde starostlivosť o zúbky od ruky.

DobráKrajina.sk – Hlavne pre naše deti

Dobrú krajinu tvoríme my všetci. Spolu môžeme naše Slovensko krok po kroku meniť na lepšiu, vzdelanejšiu, vnímavejšiu a transparentnejšiu krajinu. Na krajinu, kde deti chodia do školy s radosťou, byť iný je normálne a na sídlisku je vždy veľa možností ako tráviť voľný čas. Preneste sa s nami na chvíľu do sveta, kde je všetko možné. Najmenších bude v chillout zóne čakať zábavné dobrokrajinné BINGO a ďalšie vnímavé hry. Príďte sa zahrať, oddýchnuť si, porozprávať sa a nabrať veľa pozitívnej energie.

U Dobrožrúta – Pekáreň bez odpadu

Život bez odpadu je možný. Dokazuje to aj pekáreň Dobrožrúti, ktorá razí zero waste koncept. Elektrický kompostér, rozložiteľné a kompostovateľné obaly sú bežnou súčasťou ich výrobne i pekárne. Na summite tak budete môcť ochutnať, a tiež si do látkových vreciek zakúpiť, chutné a navyše bezlepkové vegan pečivo a koláčiky, ktorých výroba našu zem „nebolí“.

Elektrárňa Piešťany - Ako oklamať svoje zmysly?

Optické klamy a ilúzie sú zradné. Poznáte rozdiel medzi 2D a 3D zobrazením? V zóne Elektrárne Piešťany si môžete otestovať na vlastnej koži nový vzdelávací program „Ako oklamať svoje zmysly“, pri ktorom budete vystavení rôznym podnetom a klamom, ktoré preveria váš úsudok. Trúfate si?

ESET - Smartfóny v detských rukách

Telefóny a tablety v rukách detí – fenomén doby, ktorý sa teší pozornosti médií, odborníkov, no predovšetkým rodičov. Ako zaistiť, aby boli naši najmenší v bezpečí aj na internete? Kde je správna hranica toho, aby sa situácia nevymkla z kontroly? Rodičia, príďte sa zoznámiť s technológiami, na ktoré sa dá bezpečne spoľahnúť. A priveďte aj vaše ratolesti – spoločne sa môžete zahrať edukatívnu, no hlavne zábavnú spoločenskú hru v životnej veľkosti – Vírus, nehnevaj sa!

Henkel Slovensko – Šampióni udržateľnosti

50 miliónov litrov vody či 2,6 milióna kWh elektriny – toľko sa dá ročne ušetriť. Spoločnosť Henkel Slovensko prišla s projektom Šampióni udržateľnosti, v ktorom školí malých ambasádorov pre tému udržateľnosti. Dobrovoľníci z firmy učia deti hravou a interaktívnou formou, ako znížiť spotrebu vody, energií či množstvo odpadu. Veľkí i malí, učíme sa od seba navzájom. Spoločne tak môžeme pomáhať životnému prostrediu.

iCarry – Slovenské ergonomické nosiče

Poradenstvo a predaj v jednom – ak chcete nosiť svoju ratolesť bezpečne a pohodlne, tu ste správne. Či už hľadáte ergonomické nosiče, šatky na nosenie detí alebo jednoduchú radu v otázkach súvisiacich s nosením detí. Navyše, všetky výrobky v stánku iCarry sú slovenskej výroby, niektoré zároveň aj handmade. Okrem toho tu nájdete aj oblečenie, taktiež od slovenských značiek – či už kojotričká a kabáty od Mamika alebo merino funkčné detské oblečenie od Froggywear.

IKEA - Záhrada, ktorá učí

Učiť angličtinu v ovocnom sade, fyziku pri jazierku, písať sloh medzi kvetinovými záhonmi či vyrábať mastičky z vypestovaných bylín? V záhrade, ktorá učí to ide. V spolupráci s CEEV Živica sa vytvorilo už 30 rôznych záhrad s učiacimi prvkami pre základné i stredné školy. Príďte si na Zodpovedné trhovisko vyskúšať tieto nezvyčajné vyučovacie pomôcky. Či už ide o pocitový chodník, záhradnú poznávačku alebo matematické hlavolamy a rébusy z prírodnín.

KOSIT - Zelené hry s Ježkom Separkom

Že environmentálna výchova nemôže byť zábavná? Mýlite sa. Poďte zmeniť názor na Zodpovedné trhovisko, kde na vás bude čakať skúsený lektor priamo z firmy KOSIT. Ten vám, no najmä vašim ratolestiam ukáže hravým a interaktívnym spôsobom, ako na triedenie odpadu či recykláciu. Deti, ktoré viac baví technika, si zase užijú drobný náhľad do technologického spracovania odpadu. Na mieste bude totiž predstavené aj zariadenie pre energetické a materiálové zhodnotenie odpadu.

Lab powered by Nadácia Orange - Miesto, kde myšlienky dostávajú tvar

Začiatkom roka 2016 spojili svoje sily Nadácia Orange, Aliancia Stará Tržnica a Connect, aby vytvorili priestor pre verejnosť, nadšencov nových technológií a kreatívcov. Lab poskytuje plne zariadenú, modernú dielňu s laserovým a vynilovým rezačom, 3D tlačiarňami, fotokútikom, lakovňou a drevodielňou a mnohými ručnými náradiami. Príďte si vyskúšať moderné stroje a technológie a zistiť čo Lab ponúka aj vašim deťom.

Slovak Business Agency – Podpora podnikania na Slovensku

SBA sa zameriava na podporu malých a stredných podnikov na Slovensku už od roku 1993. Cieľom agentúry je ukázať širokej verejnosti podnikanie ako alternatívu k zamestnaniu, uľahčiť záujemcom o podnikanie založenie vlastného biznisu a prezentovať úspešné príklady podnikateľskej praxe. O ďalších aktivitách a projektoch vás oboznámia zástupcovia SBA priamo na našej konferencii.

Šikulkovo – Maľované slovenské hračky

Navrhnuté, vyrobené a maľované na Slovensku, s atestom pre bezpečnosť. Také sú edukačné hračky zo Šikulkova. S ich pomocou môžete podporiť u svojich ratolestí rozvoj jemnej motoriky, trpezlivosti a logického myslenia. Všetky sú vyvinuté v spolupráci s odborníkmi a špeciálnymi pedagógmi. Takmer vždy nájdete pri hračke aj tematickú básničku, ktorá pomôže motivovať k hre a rýchlejšie si osvojiť zručnosť. Prídete sa zahrať?

Tatra banka - Expedícia Fenomény sveta

Možno sa už aj vaše deti vydali na túto expedíciu. Pýtate sa, akú? No predsa za fenoménmi sveta. Vďaka Tatra banke sa dostáva do škôl nový vzdelávací prístup. Ten je založený na zážitkovom vyučovaní a špičkových videách z dielne BBC. Učiteľom je poskytnutých 5 vzdelávacích „kufríkov“ s rôznymi témami, ktoré zaujmú nejedného neposedného školáka. Chcete vedieť o tomto projekte niečo viac? Navštívte Zodpovedné trhovisko a presvedčte sa na vlastné oči o tom, aké expedície môže absolvovať aj váš syn či vaša dcéra.

TUTO – Ekosáčky na opakované použitie

Jeden mikroténový sáčok má priemernú životnosť asi 20 minút, no odpad po ňom ostane ešte dlho. Týždenne ich minieme desiatky. Prečo teda nebyť ekologický? TUTOekosáčky môžete využívať viac než raz. Navyše sú ručne vyrábané dôchodkyňami-krajčírkami z okolia Prešova. Každé balenie sáčkov podpísala konkrétna pani, ktorá sáčok ušila a zabalila. Odľahčite tak svoju domácnosť od nadbytočného mikroténu a malými krokmi spoločne odľahčíme celú planétu.

Ťuli a Ťuli – Prírodná kozmetika pre deti

Prírodná a s čo najmenším dopadom na životné prostredie – taká je kozmetika Ťuli a Ťuli. Lenka Špaldová, ktorá za ňou stojí, sa rozhodla pre túto cestu po tom, čo chcela čo najprirodzenejšie liečiť kožné problémy vlastného synčeka. Vyvinula tak receptúry, ktoré okrem čistiacich účinkov majú aj hojivé a vyživovacie kvality. Šampóny, sprchové gély,…výber je široký. Navyše, pri balení produktov sa používajú primárne sklenené obaly, ktoré sú zálohované a zákazníci ich vedia vrátiť na opätovné použitie.

Včelobal – Prírodné obaly na desiatu a potraviny

Ručne vyrobené obrúsky z vosku od včelárov z okolia Marianky, jojobového oleja, živice a 100% bavlny. Kombinácia prírodných surovín s bavlnenou tkaninou umožňuje Včelobalom dýchať, vďaka čomu ostanú potraviny dlhšie čerstvé. Sú opakovane použiteľné, ľahko sa čistia. Navyše, na konci svojho produktívneho života sa môžu využiť ako súčasť kompostu. Cieľom Včelobalu je poskytnúť produkt, ktorý urobí nielen radosť, ale aj nahradí plasty vo vašich domácnostiach.

Whirpool – Chvíle, ktorými sa neplytvá

Ukážte svojim deťom skutočnú hodnotu potravín. Príďte sa hravým spôsobom presvedčiť o tom, prečo by sme nemali jedlom plytvať a o tom, aký dopad má šetrenie na jedincov, na spoločnosť, ba aj na celú planétu. Prejdite si s najmenšími celý proces od nákupu potravín, cez ich uskladnenie, až po prípravu. S pomocou interaktívneho pracovného zošita sa môžete zabaviť aj niečo naučiť. Tešiť sa môžete aj na hru s názvom Naša kuchyňa, v ktorej sa neplytvá!, vďaka ktorej bude celá rodina v téme šetrenia potravín ako doma.