Umožnite vašim ľuďom, aby sa o seba dobre starali. V práci aj doma

Umožnite vašim ľuďom, aby sa o seba dobre starali. V práci aj doma

Životná a kariérna koučka Pia Webb (SE) pôsobila na vysokých manažérskych postoch v rôznych firmách. Sama zažila vyhorenie a odvtedy už viac než 10 rokov radí top manažérom v Európe, ako pomôcť sebe i zamestnancom byť spokojnejšími. Príďte si ju vypočuť 13. novembra na CEE CSR Summit 2018 v Bratislave a zistite viac o tom, čo môžete pre seba spraviť.

 

Ľudia sú rôzni, existuje vôbec jednotný recept na to, ako dosiahnuť spokojnosť so životom?

Verím, že cestou k spokojnosti v živote je to, že nad ním prevezmeme kontrolu. Šťastie ani dlhodobá spokojnosť sa nedajú kúpiť. Za seba môžem povedať, že ide predovšetkým o pocit slobodne sa rozhodnúť a zároveň prevziať zodpovednosť  za svoje činy. Je to aj o tom neobviňovať niekoho iného za výzvy, ktorým musím čeliť. Na mojich koučingových sedeniach vidím, že veľa klientov začne lepšie vnímať samých seba, keď venujú čas rozmýšľaniu nad tým, ako trávia čas a ako by ho tráviť chceli. Všetko začína prvým krokom a motivácia je kľúčová. Takže jednoduchý recept? Ak chcete byť spokojní so svojím životom,  začnite nad ním preberať kontrolu, pekne krok za krokom.

Platí ešte striktné oddeľovanie pracovnej a súkromnej sféry? Kedysi sa veľmi nenosilo, aby sa firmy starali o to, ako sa ich zamestnanci cítia a zaujímali aj o ich osobný život.

Tie najlepšie organizácie rozumejú tomu, že ľudia sú na prvom mieste emocionálni a až potom racionálni. Sú si vedomé toho, že zamestnanci musia byť emocionálni zaangažovaní, ak majú v práci zo seba vydať to najlepšie. Až 80 % našich problémov je spojených s tým, ako sa o seba staráme vo svojom súkromnom živote. Ak sme doma šťastní, je pravdepodobné, že budeme šťastnejší aj v práci. Kľúčový je teda holistický pohľad na každého jednotlivca. Nástroje, ako je aj ten môj – Webbs Quality of Life Model© – manažérom vo firmách pomáhajú v tom, aby sa ich ľudia rozvíjali a aj vďaka tomu pomohli organizácii udržateľne rásť.

Čo konkrétne teda môže spraviť firma, ak chce aby sa jej ľudia mali lepšie?

Z môjho pohľadu je dôležité, aby sa vždy začínalo zhora. Od silného lídra, ktorý vidí benefity ľudského prístupu. Stanovte si jasnú víziu a načrtnite cestu, ako sa k nej má vaša organizácia dostať. Vaši ľudia potrebujú vedieť, čo sa od nich očakáva, jasné zadania a zodpovednosti. Mali by dostávať spätnú väzbu, konštruktívnu kritiku a možnosti rozvoja svojich schopností. Opäť sa dostávam k tomu, čomu veľmi verím – že najlepšou cestou, ako dosiahnuť dlhodobý úspech organizácie je umožniť jej ľuďom, aby sa o seba dobre starali – rovnako v práci ako aj doma. Ak tomu verí aj firma, je treba, aby to komunikovala. Manažment by potom aj svojím príkladom mal ľuďom poskytnúť inšpiráciu a konkrétne nástroje, aby ich motivoval prevziať kontrolu nad ich životom. Výsledkom bude skvelé miesto na prácu, kde kvalitný život jednotlivca ide ruka v ruke s úspechom firmy.

Ešte predtým, než ste v roku 2014 vydali knihu Zlepšite svoju kvalitu života švédskym spôsobom, ste začali s iniciatívou Mesačná výzva. Ako taká výzva vyzerá v praxi?

V mojej knihe nájdete mnoho výziev, ktoré vás inšpirujú skvalitniť váš život prostredníctvom malých krokov. Skúsme si spolu napríklad The Webb minute. Jednoduché a silné cvičenie, ktoré vám pomôže zamyslieť sa nad vašou aktuálnou situáciou.

Poďme na to: Nastavte si na vašom telefóne alebo hodinkách časomieru na 1 minútu. Zavrite oči a normálne dýchajte. Po minúte si otvorte oči a zapíšte si všetko, čo sa vám počas tej minúty prihodilo. Môže to byť iba pocit, vizuálny obraz alebo vnútorný hlas, ktorý vám niečo hovoril. A teraz to poďte vedome zrealizovať.

Toto jednoduché cvičenie má obrovský dopad. Sama si túto minútku doprajem pravidelne a odporúčam ju aj vám pridať si ju do dennej rutiny.

Je vôbec možné dosiahnuť dlhodobú rovnováhu v živote? Alebo ide skôr o nikdy nekončiaci proces?

Prirodzene, ide o konštantný proces. Neexistuje žiadna zázračná pilulka alebo nástroj na rýchlu opravu. Ak chcete ísť za týmto dlhodobým cieľom, mali by ste nabrať odvahu riešiť naozaj základné veci. Ako sa hovorí, vytiahnuť korene zo zeme. Je to naozaj skvelý pocit, oslobodiť  sa od toho, čo ste tak dlho zametali pod koberec. Naďalej však pokračujte s hodnotením vašej kvality života, reflexiou a konaním na základe vedomých rozhodnutí. Život vždy bude mať svoju sínusoidu, vždy sa objavia nejaké problémy. Ale všetci máme možnosť stať sa šťastnými „tu a teraz“, a to je z môjho pohľadu kvalita života na tej najvyššej úrovni.